تبلیغات

روشن نشدن اسپیلت

۱
روشن نشدن اسپیلت

5 علت روشن نشدن کولر گازی

لحظه‌ای که یک کولر گازی در اوج گرمای تابستان روشن نمی‌شود، واقعا آزار ‌‌دهنده است. این روشن نشدن چه علتی داره؟ آیا می‌توانید خودتان آن را عیب‌یابی کنید؟ آیا مجبور هستید حساب بانکی‌تان را برای یک تعمیر پرهزینه خالی کنید؟ آیا کاری وجود دارد که با انجام آن شما بتوانید از وقوع دوباره این اتفاق در آینده جلوگیری کنید؟ در حالی که یک پاسخ برای همه این سوالات وجود ندارد، چندین وضعیت رایج وجود دارند که می‌توانند باعث روشن نشدن یک کولر گازی شوند. در ذیل، به این وضعیت‌ها و راهکارهایی که شما می‌توانید در مورد آنها انجام دهید اشاره کرده‌ایم.

  1. مدار‌شکن باز شده.

مدار‌شکن قطعه‌ای برای محافظت از منزل شما در برابر آتش‌سوزی است. اگر همزمان از لباس‌شویی، ماشین ظرفشویی، فر برقی پخت کیک و کولر گازی استفاده می‌کنید، افزایش ولتاژ برق ناگهانی ممکن است باعث شود تا کنتاکت‌های داخلی یک مدار‌شکن باز شوند و مدار متوقف شود.

نحوه عیب‌یابی: قبل از اینکه وحشت کنید، بررسی کنید که آیا نیاز به راه اندازی مجدد مدار شکن دارید یا خیر. تمام سوئیچ‌های روی پانل باید دارای برچسب باشند و بخشی که مربوط به برق‌رسانی کولر گازی است قابل شناسایی باشد. در این بخش سه نوع تنظیمات وجود دارد: "روشن" ، "خاموش" و "خنثی". قبل از بازگشت به تنظیمات "روشن"، آن را در وضعیت خنثی قرار دهید.

  1. فیلترهای هوا کثیف یا کویلهای منجمد کولر گازی

کولرهای گازی به صورت جذب گرما از خانه شما کار می‌کنند. رطوبت داخل متراکم می‌شود و در محفظه‌ای به صورت قطره قطره می‌ریزد و سپس به بیرون تخلیه می‌شود. برای اینکه این فرآیند بدون عیب و نقص عمل کند، باید فیلترهای هوای خود را مرتباً تعویض کنید. در غیر این صورت، تجمع خاک جریان هوا را مسدود می‌کند. در نتیجه، به جای اینکه رطوبت متراکم شده به صورت آب داخل محفظه‌ای جمع شود، آب روی کویل‌های کولر منجمد می‌شود.

نحوه عیب‌یابی: برای بررسی اینکه آیا این مشکل‌ وجود دارد است یا خیر، کولر خود را خاموش کرده و برق در مدار را با مدار شکن قطع کنید. پوشش کولر را بردارید. اگر لایه‌هایی از یخ را مشاهده می‌کنید، از سشوار در پایین‌ترین حالت گرمادهی آن استفاده کنید تا یخ سریعتر ذوب شود. پس از ذوب شدن، صبر کنید تا خشک شود و دوباره برق را وصل کنید.

 

 

برای جلوگیری از این اتفاق به این نکته توجه کنید که باید به طور مرتب فیلترهای هوا را تعویض کنید. تکرار این کار به عوامل زیادی بستگی دارد: از جمله اینکه چند نفر در خانه شما زندگی می‌کنند؟ آیا افراد مبتلا به آلرژی یا افراد سیگاری در خانه شما وجود دارند؟ آیا شما حیوان خانگی دارید؟ شمع‌های معطر می‌سوزانید؟ آیا در مکانی زندگی می‌کنید که آلودگی هوا زیادی دارد؟ اگر چندین مورد از این شرایط برای شما صدق می‌کند، یکبار در ماه فیلتر را عوض کنید.

  1. فیوز پریده (سوخته)

درست مانند مدار شکن‌ها، اگر جریان الکتریکی زیادی در سیم‌ها وجود داشته باشد، فیوز می‌پرد.

نحوه عیب‌یابی: جعبه فیوز یک جعبه مربعی کوچک بر روی دیوار بیرونی منزل شما است. می‌توانید با بلند کردن درب فلزی آن، آن را باز کنید. فیوزها را بیرون بکشید و از یک مولتی‌متر برای انجام آزمایش پیوستگی استفاده کنید. اگر یکی از فیوزها کار نمی‌کند، می‌توانید به سادگی یک فیوز جدید را از فروشگاه سخت افزاری خریداری کنید و جایگزین آن کنید.

  1. ترموستات معیوب

برخی از مدل‌های ترموستات نیاز به باتری دارند. اگر این نوع را دارید، کتابچه راهنمای آن را بخوانید و دقت کنید که هر چند وقت یکبار باتری‌ها را عوض کنید. دلایل دیگر کمرنگ و ضعیف بودن صفحه ترموستات می‌تواند این باشد که خاک داخل پوشش ترموستات یا مشکلات مربوط به سیم‌کشی وجود دارد یا اینکه شما فقط باید آن را تعویض کنید.

  1. خازن معیوب

خازن بخشی از واحد کولر شماست که موتور را شروع می‌کند. می‌توانید آن را با یک مولتی‌متر تست کنید.

نحوه عیب‌یابی: قبل از آنکه تصمیمات بزرگی بگیرید، آزمایش خازن را انجام دهید.

 

+ نوشته شده توسط Tamir24 در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر